Zadatek czy zaliczka? Co lepsze?

Zadatek czy zaliczka? Co lepiej dać sprzedającemu podpisując umowę przedwstępną zakupu mieszkania? Jak zabezpieczyć się przed utratą przekazanych pieniędzy?

Zarówno wpłacenie zadatku, jak i zaliczki skutkuje wliczeniem kwoty na poczet końcowej ceny zakupu. Różnice są podczas zerwania umowy.

Zadatek

Nie dostaniemy zwrotu zadatku, jeśli umowa nie zostanie wykonana z naszej winy. Czyli jeśli damy sprzedającemu zadatek, a rozmyślimy się z zakupu mieszkania to nasze pieniądze przepadają. Natomiast w sytuacji, gdy to sprzedający zrezygnuje z transakcji możemy ubiegać się o zwrócenie podwójnej wysokości zadatku.

Pamiętajmy, aby złożyć sprzedającemu oświadczenie o odstąpieniu od umowy! Tylko dzięki temu oświadczeniu możemy starać się o zwrócenie zadatku! Także sprzedający musi złożyć oświadczenie w chwili zachowania zadatku!

W momencie zaistnienia okoliczności:

  • nie wynikających z obu ze stron,
  • spowodowanych przez obie strony,
  • polubowne rozwiązanie umowy

zadatek jest zwracany. Również nie można ubiegać się o oddanie zadatku o podwójnej wartości.

Zadatek ma za zadnie chronić obie za stron podpisujących umowę.

Zaliczka

W porównaniu do zadatku zaliczka jest zwracana bez względu, która ze stron rozwiązała umowę. Tutaj nie możemy starać się o podwójną kwotę, jak w przypadku zadatku. Gdy wpłacimy zaliczkę podczas zawierania umowy przedwstępnej nie gwarantuje nam ona 100% rezerwacji mieszkania. Sprzedający może wziąć kilka zaliczek, a podczas wybrania najlepszej oferty zaliczki odda bez żadnych kosztów.

Wpłaconą kwotę uznajemy za zaliczkę w przypadku, gdy jest to jasno określone w zawieranej umowie. W momencie nieuwzględnienia odpowiedniego określenia w umowie każda inna przedpłata będzie liczyć się jako zadatek.

Strony mają prawo wykonać dowolne zapisy w zawieranej umowie w zakresie sytuacji, kiedy dochodzi do zatrzymania zaliczki bądź rezygnacji żądania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Przekazując sprzedającemu pieniądze musimy wybrać, która z tych opcji będzie dla nas lepsza zadatek czy zaliczka? Musimy wiedzieć jakie konsekwencje nas czekają, gdy któraś ze stron wypowie umowę przedwstępną. Warto również wziąć pod uwagę jaką sumę chcemy wpłacić poprzez zadatek czy zaliczkę.

 

 

Zdjęcie:<a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/tlo”>Tło zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com</a>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.